Jaki certyfikat SSL wybrać?

Jaki certyfikat SSL wybrać?

Coraz więcej stron internetowych jest zabezpieczanych certyfikatem SSL. To znacznie podnosi stopień bezpieczeństwa korzystania z internetu. Warto jednak wiedzieć, że istnieją różne rodzaje certyfikatów SSL.

O certyfikatach SSL mówi i pisze się już od lat, ale dopiero w ostatnich 5 latach zwiększyło się zainteresowanie takimi rozwiązaniami. Dlaczego? Zarówno właściciele stron internetowych, jak i internauci zyskali większą świadomość cyberzagrożeń. Użytkownicy zaczęli zwracać większą uwagę na to, czy korzystają z odpowiednio zabezpieczonych witryn internetowych.

Czym jest certyfikat SSL?

Zanim przejdziemy do rodzajów certyfikatów SSL, warto wyjaśnić, czym są tak naprawdę. Oferują je renomowani dostawcy usług internetowych (np. Domeny.pl). To technologia, która pozwala poświadczyć, że dana domena i witryna jest wiarygodna. Istotne jest jednak to, że protokół SSL pozwala szyfrować transmisję danych między przeglądarką internetową, którą używa internauta a serwerem, na którym działa dana strona www. Dzięki zabezpieczonej transmisji nie można przejąć przesyłanych danych i ich ukraść.

Certyfikat DV

Dzięki różnym rodzajom certyfikatów SSL można wybrać ten, który najbardziej nam odpowiada. Najniższy poziom zabezpieczeń daje certyfikat DV (Domain Validation). W takim przypadku wystawca sprawdza jedynie prawo do posługiwania się daną domeną i wszystko jest zautomatyzowane. Taki certyfikat można uzyskać najłatwiej i najszybciej. Certyfikat odpowiedni dla małych serwisów www.

Certyfikat OV

Wyższy stopień zabezpieczenia zapewnia certyfikat OV (Organization Validation). W tym przypadku weryfikowana jest nie tylko własność domeny, ale i firma, do której należy ta domena. Cały proces trwa nieco dłużej, ale to idealne rozwiązanie dla dużych stron www, stron firmowych, sklepów internetowych itp. W szczegółach certyfikatu wyświetlane są informacje o firmie.

Certyfikat EV

Ten typ certyfikatu zapewnia najwyższy stopień ochrony. Przed jego wydaniem firma jest drobiazgowo weryfikowana przez wystawcę za pomocą dokumentów i rozmowy telefonicznej. Certyfikat EV jest używany najczęściej przez firmy z branży finansowej, banki i przez te witryny internetowe, dla których kwestia wiarygodności ma kluczowe znaczenie. W pasku adresu można znaleźć dokładne informacje na temat właściciela witryny.

Dzięki temu, że na rynku dostępne są różne rodzaje certyfikatów SSL, można dobrać stopień ochrony domeny i strony internetowej do konkretnych potrzeb. Sprawdź, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze – DV, OV czy EV.

 

Inne