Na co zwracać uwagę wybierając słuchawki, aby otrzymać najlepszą jakość dźwięku?

Na co zwracać uwagę wybierając słuchawki, aby otrzymać najlepszą jakość dźwięku?

Wybór odpowiednich słuchawek nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Najważniejsze jest to, aby zagwarantowały one oczekiwaną jakość brzmienia. Wbrew pozorom godne zainteresowania urządzenie wcale nie musi kosztować majątku! Przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze jest przeanalizować poniższe czynniki. Nie zaszkodzi porównać ze sobą kilka różnych modeli, a także sprawdzić opinie wystawione przez użytkowników.

 

Parametry techniczne

 

Zdecydowana większość osób nie ma pojęcia, jak prawidłowo odczytać specyfikację techniczną. Trzeba jednak uwzględnić, że to właśnie ona zawiera wszystkie kluczowe informacje, które dotyczą jakości odtwarzanego dźwięku. Już na początku należy określić, do jakich celów będą wykorzystywane słuchawki. Inne potrzeby mają osoby słuchające muzyki rockowej, a inne miłośnicy gier komputerowych.

  1. Pasmo przenoszenia – jest ono podawane w Hz. Standardowe modele oferują pasmo przenoszenia w zakresie 20 Hz – 20 kHz, co jest całkowicie wystarczające. Przeciętny człowiek odbiera sygnały o wartości 30 Hz – 16kHz.
  2. Opór – impedancja mierzona jest w Omach. Im wyższa wartość tego parametru, tym lepiej. Zbyt niski opór jest równoznaczny z szumami oraz innymi niedoskonałościami brzmienia. Optymalna wartość to 16-64 Om, jednak należy dopasować słuchawki do parametrów urządzenia.
  3. Efektywność – w wielu modelach wynosi ona 95 decybeli (dB). Jest to parametr, który odpowiada za maksymalną głośność dźwięku. Oczywiście w sprzedaży znajduje się wiele modeli o wyższej skali. Trzeba jednak uwzględnić, że zbyt duża głośność może doprowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu!

 

Rodzaj urządzenia

 

Można wyróżnić słuchawki bezprzewodowe oraz przewodowe. Nie każdy wie, że brak kabla może negatywnie wpłynąć na jakość brzmienia. Dotyczy to przede wszystkim tańszych modeli, ale nie tylko.

  1. Słuchawki przewodowe – podczas zakupu należy zwrócić uwagę na rodzaj wtyku. Jest to szczególnie istotne, jeśli mamy zamiar podłączyć akcesorium do urządzenia wyposażonego w niestandardowe gniazdo. Kabel stanowi pewnego rodzaju ograniczenie, jednak minimalizuje on ryzyko wystąpienia szmerów i opóźnień.
  2. Słuchawki bezprzewodowe – w wysokiej jakości modelach prawdopodobieństwo opóźnień w przekazywaniu sygnału jest niewielkie. Zupełnie inaczej jest w przypadku słuchawek dostępnych w ekonomicznej cenie – brak kabla może przełożyć się na wystąpienie niedoskonałości.

 

Konstrukcja słuchawek

 

Słuchawki różnią się między sobą pod względem budowy. Można wyróżnić wiele typów urządzeń, jednak najpopularniejsze są:

  1. Słuchawki nauszne – zapewniają one doskonałą ochronę przed dźwiękami z zewnątrz, co doskonale wpływa na jakość brzmienia. Nie zawsze jednak sprawdzają się one na zewnątrz – podczas słuchania muzyki w miejscach użyteczności publicznej dobrze jest zachować minimalny kontakt z otoczeniem.
  2. Słuchawki douszne – są lekkie i mobilne, dzięki czemu cieszą się dużym zainteresowaniem. Świetnie sprawdzają się na zewnątrz. Niska waga sprawia, że zawsze można mieć je przy sobie. Nie spełnią oczekiwań graczów oraz osób, które mają duże wymagania względem urządzenia.
  3. Słuchawki dokanałowe – zapewniają lepszą akustykę, niż modele douszne. Pod względem parametrów fizycznych są one zbliżone. Minusem jest fakt, że niektóre osoby mają problem z doborem odpowiedniego rozmiaru. Słuchawki powinny szczelnie wypełnić kanał słuchowy – w innym przypadku będą wypadać.
Zdrowie