W jakim celu wykonuje się badanie markerów nowotworowych?

W jakim celu wykonuje się badanie markerów nowotworowych?

Skala zachorowań na choroby nowotworowe stale rośnie. Jest to spowodowane przede wszystkim czynnikami cywilizacyjnymi, które mają największy wpływ na rozwój chorób nowotworowych. W celach profilaktycznych ważne jest realizowanie regularnych badań, które pozwalają na odpowiednio wczesne wykrycie choroby nowotworowej. Wówczas znacznie zwiększa się szanse na wyleczenie. Jednym z badań realizowanych w profilaktyce nowotworów jest badanie markerów nowotworowych.

Markery nowotworowe nie występują w zdrowym organizmie. Natomiast w przypadku występowania choroby nowotworowej w organizmie mogą występować markery nowotworowe w przypadku określonych typów chorób nowotworowych. Nazywane inaczej znacznikami nowotworowymi markery nowotworowe są specyficznymi substancjami, których występowanie w organizmie lub nadmiernie wysoki poziom może wskazywać rozwijanie się choroby nowotworowej. Realizując badanie markerów nowotworowych pozwala już na wczesnym etapie choroby postawić diagnozę.

Diagnostyka w chorobach nowotworowych

Wczesne wykrycie choroby nowotworowej jest szczególnie ważne. Leczenie nowotworów jest tym trudniejsze, im dłużej rozwija się choroba. Bardzo ważna jest z tego powodu profilaktyka, która pozwala na odpowiednio wczesne wykrycie rozwoju choroby. Warto jest regularnie realizować badania, gdzie badanie krwi czy moczu pozwala wykryć markery nowotworowe.

Wielu pacjentów zastanawia się, czy badanie markerów nowotworowych warto realizować. Trzeba w tym względzie brać pod uwagę, że ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową dotyczy każdego. Oczywiście wiele osób ma większe predyspozycje genetyczne czy rodzinne do zachorowania na konkretne typy chorób nowotworowych. Jednak również styl życia wpływa na zwiększenie ryzyka zachorowani na nowotwory. Między innymi spożywanie dużej ilości przetworzonego jedzenia zwiększa ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe. Jednak również wiek jest czynnikiem ryzyka przy chorobach nowotworowych.

Z tego powodu warto sprawdzić, gdzie można wykonać badanie markerów nowotworowych w Poznaniu czy Warszawie. W dużych ośrodkach markerów nowotworowych można wykonać w wielu placówkach. W Warszawie badanie markerów nowotworowych można wykonać w wielu prywatnych i publicznych placówkach.

Co wskazują markery nowotworowe?

Badanie markerów nowotworowych nie jest badaniem jednoznacznym. Wykrycie podwyższonego markera nowotworowego nie musi oznaczać choroby nowotworowej. Jednak badanie markerów nowotworowych jajnika pozwala na wstępne określenie, czy niezbędne jest wykonanie kolejnych, bardziej szczegółowych badań, które pozwalają jednoznacznie postawić diagnozę dotyczącą choroby nowotworowej.

Jeśli chce się wykonać badanie markerów nowotworowych warto wstępnie sprawdzić cennik badań markerów nowotworowych. Pozwala to zorientować się również w cenach występujących w placówkach prywatnych. W takich placówkach wiele badań można zrealizować znacznie szybciej oraz bez kolejki, co bywa utrudnione przy badaniach w placówkach publicznych. Cena badania markerów nowotworowych bywa zależna od miejsca realizowania badania.

Zdrowie